خرید دوربین عکاسی خرید دوربین آموزشگاه تعمیرات موبایل | دوره تعمیرات موبایل | آموزش تعمیرات موبایل

ساخت بک لینک به شیوه sostac

آموزش ساخت بک لینک به شیوه sostac

به به بحث شیرین بک لینک; شمارو نمیدونم ولی من که هر وقت واژه Backlink رو میشنوم یه برق خاصی تو چشمام دیده میشه که خب کاملا هم طبیعیه به نظرم، تازه من که خوبم مورد داشتیم اسم بک لینک میومده آب دهن و دماغش از ذوق و اشک شوق یکی میشده.

قطعا اگه از طرف دار های پرو پا قرص وب سایت مستر آموز باشید میدونید بک لینک چیست و چه کاربردی دارد؟خلاصه که اگر نمودنید هم سری به مقالات قبلی بزنید تا متوجه اهمیت این لینک محبوب برای seo یا بهینه سازی متورهای جست و جو  مطلع بشید.

در کل بک لینک به لینک هایی گفته میشه که از طریق سایت های مختلف و یا شبکه های اجتماعی به سایت شما لین داده اند. این لینک ها یا به صورت follow و یا Nofollow هستند.

اهمیت این نوع لینک ها به قدری زیاد است که افراد سعی میکنند به هر طریقی آن را ایجاد کنند درحالی که نمیدانند برخی از این بک لینک ها ممکن است کیفیت پایینی داشته و تاثیر منفی بر سئو سایت داشته باشند.

به همین خاطر برای ساخت بک لینک باید از استراتژی و روش خاصی استفاده کنید تا لینک هایی که توسط شما ساخته میشوند بیشترین تاثیر مثبت را به روی وب سایت شما بگذارند.

استراتژی و مدلی که ما امروز در ارتباط با اون صحبت خواهیم کرد .ساخت بک لینک با استفاده از مدل SOSTAC است.با ما همراه باشید این روش رو شدیدا بهتون پیشنهاد میکنیم.

مدل SOSTAC® چیست؟

خب قبل از هرچیز بهتره راجب این موضوع صحبت کنیم که مدل SOSTAC® چیست؟ SOSTAC یک مدل برنامه ریزی است که برای کمک به برنامه ریزی بازاریابی توسط پی آر اسمیت ایجاد شد. SOSTAC در واقع مخفف واژه های زیر است.

S = Situation/situational analysis  ( موقعیت یا وضعیت): در حال حاضر کجا هستیم؟موقعیت فعلی
(O = Objective(s ( اهداف): می خواهیم به کجا برسیم؟ وضعیت مطلوب و هدف
S = Strategy ( استراتژی): چگونه می توانیم به موقعیت مدنظر خود برسیم؟
T = Tactic ( تاکتیک ها): دقیقا چگونه می توانیم به این اهداف خود دست یابیم؟
A = Action ( اقدام یا عمل): برنامه ما چیست؟
(C = Control(s  ( کنترل): به این موقعیت دست یافته ایم؟

 SOSTAC توسط شرکت های بزرگ برای تدوین استراتژی بازاریابی استفاده می شود. اما با توجه به کامل بودن و کارکرد خوب این مدل از آن در دیجیتال مارکتینگ (که زیر مجموعه ای از بازاریابی است) استفاده میشود، اما ما میخواهیم امروز به شما استفاده از این مدل را برای ساخت بک لینک بیاموزیم.

در این مدل متوجه می شوید که در چه مواردی ضعف دارید؟ در تجزیه و تحلیل موقعیت شکست خورده ایم؟اهداف ما واضح نیستند؟ استراتژی داریم؟ عملکرد بازاریابی را به کمک ابزارهای آنالیتیکی کنترل می کنیم؟

مرحله اولSituation  (موقعیت):

همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم در این گام وضعیت کنونی مشخص می شود یعنی میزان و وضعیت بک لینک های موجود را مشخص کنید. اطلاعات زیر را جمع آوری کنید.

تعداد بک لینک های وب سایتتان را مشخص کنید، این بک لینک ها از کدام دامنه ها و با چه نرخ اسپمی یا spam score به وب سایت شما لین داده شده اند.

میانگین تعداد بک لینک هایی که در ماه به دست آورده اید را یادداشت کنید.کدام یک از بکلینک های شما از سایتهایی با پسوند های  .gov یا .edu بوده و معتبر محسوب می شوند.

اعتبار دامنه هایی که به وب سایت شما لینک داده اند را مورد بررسی قرار دهید و همچنین ببنید که با لینک دادن این وب سایت ها به شما اعتبار و رتبه وب سایت شما چه تغییری کرده است.البته این مقایسه بیشتر زمانی ممکن پذیر است که از وضعیت قبلی وب سایتتون مطلع باشید با این حال اگر از قبل آماری از وضعیت بک لینک های سایتتان نداشتید از الان شروع کنید.

آنالیز و تجزیه و تحلیل یکی از مهمترین اصولی است که باید در سئو و بهینه سازی سایت همواره به کار ببرید. این کار شمارا از فرصت ها (0) و تهدید ها (T) آگاه می سازد و راحت تر میتوانید ماتریس SWOT را ترسیم کنید. این کار همچنین به ما کمک میکنه تا بتونیم راحت تر هدف هامون رو مشخص کنیم و به سراغ فاز بعدی Objective یعنی برویم.

مرحله دوم Objective (اهداف):

در این مرحله باید به دو سوال اساسی پاسخ دهیم:

به چه هدف یا اهدافی می خواهیم از طریق ساخت لینک برسیم؟
از چه راهی می خواهیم به این اهداف برسیم؟

هدف های ما باید هوشمند (یعنی خاص، قابل اندازه گیری، پذیرفته شده توسط تمامی اعضا، واقع گرایانه و مبتنی بر زمان) باشند.

بک لینک ها معمولا به هدف افزایش ترافیک و رتبه سایت در یک موضوع خاص، برند سازی، بدست آوردن نتایج محلی بهتر و موقعیت بهتر برای شناسایی رقبا ساخته می شوند.

به عنوان مثال فرض کنید که هدف کلی ما افزایش ترافیک ارجاع است. بنابراین می توان هدف اصلی را افزایش ترافیک ارجاع با ساخت 25 درصد از بک لینک های موجود تا تاریخ دهم خرداد 96 بیان کرد.

مرحله سوم مدل SOSTAC® مرحله Strategy (استراتژی):

سوال اساسی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید، آن است که “چگونه می خواهیم به اهداف پروژه ساخت بک لینک خود برسیم؟”

یک استراتژی موفق باید شامل یک بیانیه مختصر از هدفمان باشد.

با توجه به مثال قبل به تدوین استراتژی می پردازیم.

1-تولید محتوا و ساخت لینک بر اساس نیازهای کاربران

2-بهبود و به روز رسانی محتوای به اشتراک گذاری شده در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی برای جذب مخاطب مرتبط

3-تشویق کاربران کنونی برای بازگشت مجدد به وب سایت.

مرحله  چهارم و پنجم Tactics & Actions (تاکتیک ها و اقدامات):

بعد از مشخص شدن استراتژی نوبت به عمل میرسد.

با توجه به نیاز مخاطبین وب سایتتان قادر هستید کمبودهای محتوایی الان سایتتان را شناسایی کرده و با لینک دادن این محتواها به محتوای دیگر سعی کنید سایت بی نقصی داشته باشید.

بررسی کنید که کدام سایت ها با کسب و کار شما مرتبط هستند و انتشار محتوا و ترویج محتوا در این وب سایت ها به رشد شما کمک می کند.سپس شروع به مطلب گذاری و لینک گیری از این وب سایت ها بکنید.

به دنبال شبکه سازی برای گرفتن لینک های با کیفیت و محبوب باشید. افراد تاثیرگذار و بازاریابان با نفوذ در شبکه های اجتماعی را شناخته تا بتوانید از طریق آنها لینک های مفیدی دریافت کنید.

برای انتشار و ترویج محتوا کمپین های بازاریابی ایجاد کنید.

بعد از فهمیدن اینکه بهترین مکان ها برای ثبت لینک برای شما چه مکانی است شروع به تولید محتوا کنید.تولید محتوا برای بک لینک خود معقوله جدایی است که در مقاله های بعدی راجب آن صحبت خواهیم کرد.

بعد از اینکه محتوای خود را تولید کردید از طریق برقراری تعامل با افراد، انجمن ها به سراغ انتشار مقاله می رویم.برای انتشار درست برنامه عملیاتی تعیین کنید و مشخص کنید چه کسی باید این کار را انجام دهد و از چه زمانی این کار صورت گیرد.انجام وظایف چقدر زمان می برد؟چه مراحلی باید انجام شود؟

گام نهایی Controls (کنترلر ها)

از کنترلرها برای اندازه گیری عملکرد و فرایند استفاده می شود. بدون کنترلرها ارزیابی میزان موفقیت پروژه ایجاد لینک غیر ممکن است.

دوباره به مثالی که از ابتدا مطرح کردم، مراجعه می کنم. از شاخص های عملکردی (کنترلر ها) زیر برای سنجش موفقیت استفاده می کنم.

ترافیک ارجاعی (به عنوان مثال معیار برای سال قبل 1250 بازدیدکننده ارجاع بود).
بک لینک های جدید از وبسایت های هدف شناسایی شده (مقیاس صفر برای تمام سایت های هدف جدید).
تعداد کل بک لینک های فالو شده (معیار برای آخرین ماه 1234 بک لینک فالو شده بود).
تعداد کل دامنه های ارجاع دنبال شده (مقیاس از ماه قبل 356 دامنه ارجاع دنبال شده بود).
مهمترین معیارهای ایجاد بک لینک می تواند شامل موارد زیر باشد:

تعداد بک لینک هایی که از یک دامنه با اعتبار X گرفته شده است. (به عنوان مثال 40)
تعداد بک لینک از دامنه های خاص (به عنوان مثال 10 عدد بک لینک از دامنه های .edu و .gov).
تعداد بک لینک ها از دامنه هایی با درجه ارتباطی بیشتر از 5 با موضوع وبسایت شما. (این ارتباط به صورت ذهنی سنجیده می شود که براساس ویژگی های یک وبسایت محاسبه می شود. برای آن نمره ای بین 1 تا 10 در نظر می گیرند.)
تعداد لینک های جدید فالو شده
درصد نوع بک لینک های خاص (به عنوان مثال 20 درصد بک لینک ها از طریق قرار دادن محتوا در وبسایت ها، شبکه های مجازی و دایرکتوری ها به دست آمده اند.)
افزایش 25 درصدی ترافیک ارجاع از طریق ساخت بک لینک

اگر از این استراتژی برای ساخت بک لینک استفاده میکنید. حتما نظرات خود را با ما در میان بزارید.

نظر خودتان را ارسال کنید