ثبت نام لاتاری 2022 آموزش ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا 2022 لاتاری

نحوه متوقف کردن اسپمر Ghost توسط گوگل آنالیتیکس

در این مقاله قصد دارم شما را با نحوه متوقف کردن اسپمر Ghost توسط گوگل آنالیتیکس آشنا کنم؛ با مستر آموز همراه باشید…

google-analytics-ghost-spam

انواع اسپم :

دو نوع اسپم در google analytics وجود دارد:

1-ghosts 2- crawaers

ghosts :

قسمت عمده ی اسپم ها از این نوع هستند.این اسپم ها به دلیل اینکه هرگز به سایت شما دسترسی پیدا نمی کنند به آنها ghost می گویند.

crawler:

Crawle بر عکس ghost ها می توانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

رایج ترین اشتباهات در مقابله با spam در google analytics :

1بلاک کردن ghost spam ها از فایل htaccess.

بزرگترین اشتباهی که کاربران انجام می دادند این بود که ghost spam ها را از فایل htaccess بلاک می کردند. این افراد از عملکرد چنین فایل هایی آگاهی نداشتند زیرا هدف اصلی این فایل(بلاک کردن یا دسترسی داشتن)به سایت شما میباشد.در صورتیکه میدانیم،ghost ها هیچگاه به سایت شما دسترسی ندارند.

2-استفاده از لیست خروج ارجاع به منظور متوقف کردن اسپم

نام این لیست شمارا گمراه میکند زیرا هدف این لیست خارج کردن ارجاعات نیست بلکه هدف های دیگری را دنبال میکند.

3-نگرانی در رابطه با تغییرات Bounce Rate و تاثیر آن بر درجه ی اعتبار سایت کاربران به دلیل وجود اسپم ها تغییراتی را در Bounce Rate مشاهده میکنند ودر آن لحظه احساس نگرانی می کنند که آیا این تغییرات در درجه ی اعتبارشان در SERPS تاثیر دارد.

در چه مواردی باید احساس خطر کرد :

کمیت و میزان تخریب و نگرانی آن بستگی به میزان ترافیک سایت شما دارد. ولی هر سایتی مورد هجوم اسپم ها قرار میگیرد. سایت های کوچک و متوسط به راحتی تحت تاثیر اسپم قرار میگیرند. زیرا معمولا کنترل این سایت ها توسط اشخاص صورت می گیرد و هیچ آنالیزی و وب مستری آنها را کنترل نمیکند. سایت های بزرگ با ترافیک های زیاد نیز تحت تاثیر اسپم قرار میگیرد.اگرچه تاثیرشان بسیار ناچیز است ولی ترافیک نا معتبر به معنی گزارشات نادرست میباشد و ربطی به سایز وبسایت ندارد. به عنوان یک آنالیزگر شما میبایست اتفاقاتی که برروی گزارش های شما رخ میدهد تسلط داشته باشید.

توصیه میشود که بعد از مورد حمله قرار دادن اسپم ها ،از فیلتر خروج ارجاع استفاده کنید.

خوشبختانه راه حلی در مقابله با تمامیه مشکلات وجود دارد.بیشتر اسپم ها ،ID های google analytics را مورد حمله قرار میدهند.بدین معنا که آنها نمیدانند کجا را مورد حمله قرار میدهند.زیرا hostname تنظیم نشده یا از تقلبی آن استفاده میشود.

بر این اساس می توان از فیلتری استفاده کرد که حمله هایی با Hostname واقعی را در بر گیرد.این حملات چه به صورت ارجاع ،keyword یا صفحه نما یا حتی بازدید مستقیم باشند ،به صورت اتوماتیک همه ی حملات ناشی از ghost spam ها را خارج می کنند.

برای ایجاد فیلتر باید گزارشی از Hostname ها پیدا کنید بدین صورت که :

1-به قسمت reporting در google analytics بروید .

2-در پنل سمت چپ بر روی گزینه ی Audience کلیل کنید.

3-در آیکن Tecnology گزینه ی Network راانتخاب کنید.

4-دربالای صفحه ی باز شده بر روی hostname کلیک کنید.

لیست همه ی hostname ها را مشاهده خواهید کرد. همچنین لیست hostname هایی را که اسپم از آنها استفاده میکند نیز قابل مشاهده است.لیست تمامیه hostname های معتبر به صورت زیر میباشد:

برای همه ی سایت ها چه کوچک چه بزرگ این لیست hostname ها شامل domain یا چندین subdomain خواهد بود.بعد از اطمینان از دریافت همه ی hostname ،regular expression زیر را وارد کنید :

نیازی به وارد کردن همه ی subdomain ها در عبارت فوق نمی باشد.domain اصلی دربرگیرنده ی همه ی آنها میباشد.اگر شما بدون فیلتر ،تنظیمات view را ندارید آن را درست کنید. سپس custom filter را ایجاد کنید. گزینه Include را انتخاب و سپس در filter field روی گزینه ی hostname کلیک و عبارت خود را در کادر filter pattern کپی کنید.

قبل از ذخیره کردن امکان اصلاح کردن نیز وجو دارد وبعد از انجام عمل save ،فیلتر بر روی همه ی بازدید های مورد نظر شما اعمال می شود، این تنها فیلتری است که از حمله های spam ها باhostnameهای نا معتبر جلوگیری می کند و نیازی به محافظت و نگهداری ندارد.اما این نکته مهم است که هر گاه tracking کدها را در هر سرویس وارد می کنید ،می بایست این کدها را در انتهای فیلتر خود نیز اضافه کنید. به دلیل اینکه crawle ها به سایت شما دسترسی دارند میبایست آنهارا بصورت زیر بلاک کرد :با اضافه کردن line های زیر به فایل htaccess.

این نکته حائز اهمیت است که این فایل بسیار حساس است و جابه جایی یکی از کاراکتر ها ممکن است باعث پایین آمدن سایت شما شود.بنابراین قبل از اعمال آن back up کپی از آن بگیرید تا مطمئن شوید.یرای اطمینان بیشتر از compaign source استفاده کنیم، استفاده از راه حل های مذکور ،نگرانی شما را در مورد analytic data کاهش میدهد.و مزیت دیگر اینکه شما زمان کمتری را صرف آنالیز data های معتبر میکند. بعد از متوقف کردن اسپم ها ،میتوانید گزارشات خود را از هرگونه اسپم با استفاده از experession موجود در advance segment to exclude all the spam پاک کنید.

پیام بگذارید