ثبت نام لاتاری 2022 آموزش ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا 2022 لاتاری

Telnet چیست؟

Telnet چیست؟

دراین مقاله آموزشی قصد دارم شما را با Telnet آشنا کنم .

پس با مسترآموز همراه باشید.

همان طور که می دانیم Telnet یا Telecommunication Networkیک پروتکل سرویس دهنده/گیرنده ی تحت شبکه است که بر اساس انتقال ارتباطی عمل می نماید و برای ارئه ی یک ارتباط دو طرفه ی متنی از طریق پایانه ها است.

این پروتکل در شبکه های محلی و اینترنت که برای انتقال از TCP و پورت 23 است ، استفاده می کند. Telnet در واقع نرم افزاری برای وصل شدن به کامپیوتر دیگر مثل HTTP، SMTP، POP، FTP و … است و برای تشخیص عملکرد پورت ها نیز مورد استفاده است.

از قابلیت های اولیه ی سیستم عامل یونیکس ورود به سیستم از راه دور برای کاربران است که کاربر می تواند با یک ترمینال از هر موقعیتی با یک خط ارتباطی مثل تلفن به سیستم راه دور وارد شده و از آن سرویس بگیرد. کاربر پس از احراز هویت ، قادر است از سیستم سرویس گرفته و تفاوتی با کاربری که به صورت مستقیم با سیستم کار می کند نمی کند.

درواقع Telnet یک ترمینال مجازی از سیستم سرویس دهنده بر روی کامپیوتر شما شبیه سازی می نماید و فرامین صادر شده از سمت شما را به نحو خوبی به کامپیوتر سرویس دهنده هدایت می کند و بعد از اجرا نتیجه به برنامه ی Telnet باز گرداننده می شود .

تلنت مشخصه های سرویس دهنده ی حقیقی را برای ما شبیه سازی می نماید که به این ترمینال شبیه سازی شده اختصاراً NVT می گویند.

Telnet برنامه ای ساده که وظیفه ی ارسال دستورات و دریافت نتایج را دارد بنظر می آید . اما، در واقع برنامه ای بسیار پیچیده تر است. زیرا باید خودش را با ترمینال های مختلفی تطابق دهد .

فرضا، در ارتباط میان کامپیوتری که از کد های ASCII استفاده می نماید با کامپیوتری که از کد های EBCDIC استفاده می کند ، Telnet باید تشخیص و تبدیلات لازم و تعیین نوع خروجی شبیه سازی شده را انجام بدهد.

برنامۀ TelNet در چند قسمت سازماندهی میشود؟

مسلما برنامۀ TelNet در دو قسمت سازماندهی میشود.

1-پروسه ی سرویسدهندۀ TelNet :

این برنامه که بر روی کامپیوتر سرویس دهنده نصب و اجرا می گردد ، موظف است تقاضاهای ورودی برای برقراری یک ارتباط TelNet راپذیرش کند و پـس از هماهنگی های لازم با برنامه ی سرویس گیرنده، به او سرویس دهی کند. این برنامه در محیط یونیکس  بـه نام telnetd می شناسیم.

2-پروسه ی سرویس گیرنده TelNet :

این برنامه که بر روی کامپیوتر کاربران نصب می گردد و منطبق بــر سخت افزار و سیستم عامل ماشین کاربر می باشد وظیفــه دارد تـا مراحـل برقـراری یـک ارتباط TelNet را برقرار کند و یک ترمینال مجازی را به گونه ای شبیه سازی کند که فرامیـن ارسالی از کاربر ، منطبق و سازگار با سرویس دهنده شود. بطور عــام ایـن برنامـه telnet نـامیده شده است.

هنگامی که از برنامه ی Telnet استفاده می نمایید، پس از برقراری ارتباط ، از شما یک کد کاربری و رمز عبور می خواهند و پس از تایید، خط فرمان برای شما ظاهر می گردد و هر دستوری که می نویسید برای سرویس دهنده ارسال می شود.

برای اتصال با سرویس دهنده ی HTTP از طریق Telnet می توانید از طریق پورت TCP شماره ی 08 استفاده نمایید، در این حالت پس از برقرای ارتباط می توانید دستورات پروتکل HTTP را ارسال نمایید.

دستورات در TelNet به دو صورت زیر است :

  • دستورات داخلی : این دستورات دارای قالب استاندارد و جهانی می باشد و بیــن سـرویس دهنده ی TelNet و برنامه ی سرویس گیرنده مبادله می گردد و کاربر دخالتی در مبادله ی این دستورات ندارد و فقط میتواند مبادله ی آنها را مشاهده کند.
  • دستورات کاربری : این دستورات یکسری از دستورات کاربری در محیـط TelNet می باشند و بـا ارسال آنها کاربر می تواند با برنامه ی TelNet خود ”محاوره“ کند.

این برنامه مورد توجه هکر ها نیز است چون هکر ها از این طریق به پورت های باز سرور ها Telnet می کنند و نسبت به کنترل اطلاعات مهم سرور ها اقدام می کنند. با ورود به Hyper Terminal در linux، Unix یا ویندوز 2000 و قسمت برقراری تماس، با انتخاب TCP/IP شما می توانید به صورت مستقیم از آن بعنوان تلنت استفاده نمایید

مشکلات خود را با مسترآموز در میان بگذارید .

آدرس: تهران , خیابان شریعتی پایین تر از طالقانی کوچه صدیق پلاک 3 واحد 402

تلفن:  09120197613-02177615309
ایمیل: [email protected]

نظر خودتان را ارسال کنید