ثبت نام لاتاری 2022 آموزش ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا 2022 لاتاری

CSS چیست؟ (جلسه اول آموزش CSS )

سلام و عرض ادب به کاربران عزیز و همراهان محترم مِستر آموز.

 

CSS چیست؟

زبان CSS برای جلوه دادن و زیبا سازی در طراحی قالب و  افزونه ها در کنار زبان HTML استفاده می شود. کلمه CSS مخفف Cascading Style Sheets می باشد.

CSS روش ساده برای نمایش چیدمان و جلوه های تصویری مانند نوع قلم ، رنگ قلم و پس زمینه ، اندازه ها و …برای صفحه های وب است. الگوهای آبشاری از جنس زبان‌های نشانه‌گذاری، با ساختار متن سادهٔ رایانه هستند و داخل هر یک، دستورهایی آبشار مانند، و پی‌درپی، برای چگونگی نمایش هر صفحه وب افزوده می‌شود. در حقیقت، این دستورها  قلم‌ها و اندازه شان، رنگ‌ و بسیاری دیگر از عنصرهای ساختار هر صفحه وب را در خود قرار می دهند.

 

نکته:

قبل از هر چیزی و قبل از شروع زبان CSS شما باید به زبان HTML مسلط باشید. (در صورتی که با زبان HTML آشنایی ندارید و میخواهید دوره آموزش این زبان را شروع کنید روی آموزش HTML کلیک کنید. )

 

 

کاربرد اصلی CSS چیست؟

در حال حاضر مشخص کردن سبک برای صفحهٔ وب HTML و XHTML استفاده می شود. اما همچنین آن را می‌توان بر هر نوع مستند XML از جمله SVG و اکس‌ یوال اعمال کرد. نگهداری و تغییر مشخصات CSS به عهدهٔ کنسرسیوم وب جهانگستر است. این زبان آنقدر مهم است که یکی از مهمترین نکته ها برای طراحی سایت ، استفاده از  CSS است.

 

برای اینکه بتوانیم کدهای CSS که در فایلی با پسوند .css ذخیره می شود، به صفحه های HTML اضاف کنیم 3 روش داریم:

• CSS خارجی

• CSS داخلی

• سبک درون خطی

 

 

مزایای CSS چیست؟

در حالی که در ابتدای پیدایش طراحی وب، طراحان وب از جدول‌ها و ترفند پنهان سازی برای چیدن استفاده می کردنند، CSS یا بهتره بگوییم روش مدرن طراحی وب، این روند را منسوخ کرده است.

امروزه چیدمان را با DIV که از جدول ها خیلی بهتر است انجام می دهند. هر DIV یک موزاییک مجازی بخش کننده صفحه‌است که کار چیدمان را آسان‌تر انجام می‌دهد.

الگوهای آبشاری، افزون بر سبک تر کردن هر صفحه وب و پاک‌تر کردن آن، از داده‌های تصویری و نمایشی استاندارد، روش طراحی وب را به میزان فراوانی آسان تر و کارایی وب را بهتر کرده‌اند.

مهمترین مزیت این زبان این است که از دوباره نویسی كدهای HTML که باعث كند شدن سرعت بارگذاری صفحه در اینترنت میشه جلوگیری كرد. مثال: در CSS یك بار نوع فونت مورد استفاده در یك صفحه را تعیین كنیم و دیگر مجبور نیستم كد مربوط به فونت را در صفحه به كارببریم. در واقع بطور کلی میشه گفت CSS این امکان رو ایجاد میکنه تا طراح بتونه چندین مشخصه توی طراحی صفحه رو به یکباره تعیین کنه و همچنین میشه گفت برای کنترل دقیق مشخصات صفحه و استاندارد کردن تگ های غیراستاندارد HTML و طراحی Layout صفحه میتونیم CSS رو بکار ببریم.

 

مزایای CSS بصورت خلاصه :

• صرفه جویی در وقت.

• راحت شدن تغیییرات مجدد تگ های HTML.

• طراحی صفحه بدون نیاز به تگ های قالب بندی HTML

• طراحی صفحات دینامیک به کمک javascript

• و …

 

 

جلسه اول آموزش زبان شیرین CSS را به اتمام میرسانیم. ما را با جلسات بعدی این زبان همراهی کنید.

 

 

موفق و پیروز باشید.

 

نظر خودتان را ارسال کنید