ثبت نام لاتاری 2022 آموزش ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا 2022 لاتاری

Data Center یا مرکز داده چیست؟

در این مقاله در مورد Data Center یا مرکز داده مطالبی را قرار می دهم با مسترآموز همراه باشید.

Data Center یا مرکز داده چیست؟

وقتی که استفاده از اینترنت فراگیرتر شد،همان طور که می دانیم شرکت ها و سازمان ها خودشان برای نگهداری از سرور هایشان با توجه به هزینه های بالای این کار نمی توانستند فعالیت کنند. پس جهت رفع مشکل نگهداری و تعمیر سرور ها ، دیتاسنتر ها به وجود آمدند. Data Center یا مرکز داده با داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت، و با در اختیار داشتن سرور های قدرتمند و بسیار زیاد، امکان راه اندازی سرور های وب برای عموم مردم را ایجاد کرده اند. شرکت ها و سازمان ها با اجاره ی فضاهای این سرور ها سایت های خود را در اینترنت منتشر می کنند .

شرکت های بزرگ با سرمایه های مناسب به طور کلی از مرکز داده یک سرور کامل را اجاره می کنند و آن را از راه دور و با ابزار های خاصی مدیریت و کنترل می کنند، در واقع ، در دیتاسنتر با شرایط خیلی مساعد از سرور ها نگهداری می کنند.

اجاره ی سرور ها از دستاسنتر ها و هزینه ی های آن بسته به پارامتر های متنوعی مانند سرعت CPU و مقدار حافظه ی RAMو اندازه ی هارد دیسک سرور و حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار سرور قرار داده می شود متفاوت می باشد و نیز سیستم عامل و نوع دیتاسنتر متفاوت است.

دیتاسنتر ها با اتصالات قوی و برخی با بیش از 12 اتصال مختلف به اینترنت متصل هستند و در هنگام بروز مشکل برای هر یک از اتصالات از اینترنت دیگر استفاده می نمایند . مهم ترین مسئله ای که در دیتاسنتر ها مطرح است سرویس دهی بدون وقفه می باشد پس قطعی برق ، اینترنت و … در عملکرد دیتاسنتر اختلال ایجاد میکند. برای همین تمامی دیتاسنتر ها مجهز به UPS های بزرگ و ژنراتور های بسیار قوی جهت استفاده در مواقع ضروری قطعی برق می باشند.

در دیتا سنتر ها غالبا 2 نوع سرور Rackmount و یا Desktop استفاده می شود.

سرور های Rackmount حجم کمتری و فضای کمتری دارند اما قیمت آن ها بسیار بالا است. این سرور ها امکان ارتقا به میزان اندکی دارند و  اکثر دیتاسنتر ها از سرور های نوع Desktop استفاده می نمایند.

 

چون دیتاسنتر ها از سرور های Desktop استفاده می کنند ساختمان های نگهداری از این سرور ها داری سقف های بلند جهت تهویه مناسب هوا است تا دمای فضای مذکور پایین نگه داشته شود و از داغ شدن سرور ها جلوگیری نماید.تعدادی از دیتاسنتر ها بعنوان اتاق کنترل و نظارت است که مهندسین ناظر در این قسمت مشغول کنترل و بررسی 24ساعته ی کلیه سرور های درون دیتاسنتر هستند.

سرور ها در محفظه هایی به نام رک هستند.

تا به صورت ثابت در محل خود محفوظ باشند .به طور دقیق می توان گفت بخش بندی فضای دیتاسنتر با رک ها انجام می شود . هر رک  با اندازه ی متفاوت و با توجه به اندازه ی رک تعدادی سرور درون آن جایگذاری می شود. اندازه ی سرور ها از U1 گرفته تا سرور هایی که کل طبقات یک رک را اشغال می کنند، است.

در دیتاسنتر ها علاوه بر موارد فوق امنیت و پایداری سرور ها نیز بسیار مهم است. سیستم های خنک کننده  و اطفای حریق و ژنراتور های برق و … همگی جهت پایداری و امنیت سرور ها در همه ی دیتاسنتر ها تعبیه گردیده اند.

یک مرکز داده می تواند یک ساختمان یک یا چند طبقه ای  که سرور ها در تعدادی و یا کل طبقات نگهداری می شود ، باشد.

سرور های Rackmount در رک های 19 اینچی به صورت ایستاده اند و به صورت ردیف های افقی رک ها را پر می کنند . در بین رک ها راه رو هایی جهت مدیران سرور ها و تیم فنی جهت نظارت و بررسی سرور ها قرار داده شده است،

نظر خودتان را ارسال کنید